No 2020. gada 20. aprīļa līdz 31. maijam mājaslapā www.makslasdienas.lv un tiešsaistes sociālā tīkla tīmekļvietnes Facebook lapās “Latvijas Mākslinieku savienība” un “Mākslas dienas/Rudens” norisinās biedrības “Latvijas Mākslinieku savienība” pirmo reizi rīkota virtuālā vizuālās mākslas izstāde “Mākslas dienas 2020. Covid-19”.
Mākslinieku sociālā un radošā aktivitāte “Mākslas dienas” Latvijā ir aizsākusies 1959. gadā, un jau vairāk kā 60 gadus Latvijas Mākslinieku savienība (LMS) šajā izstādē aktualizē mākslas procesu daudzveidību, to nozīmi māksliniekiem un sabiedrībai. Nozīmīgi ir akcentēt, ka šī ir pirmā reize, kad Latvijas Mākslinieku savienības ikgadējā “Mākslas dienu” izstāde tiek eksponēta neierastā formātā, un LMS pateicas autoriem par māksliniecisko drosmi.
“Mākslas dienas” – ierastie pavasara un radošuma svētki, 2020. gadā ierodas laikā, kad “Apokalipses jātnieka” izskatā darbojas Covid-19 pandēmija, izjaucot iepriekš radītos plānus un ieceres pasaules valstu un cilvēku likteņos. Mākslu jomā šis laiks raksturojas ar skatītājiem slēgtiem muzejiem, izstāžu zālēm, teātriem un atceltiem kultūras pasākumiem. “Jātnieks” jāj, atstājot “kultūrdārziņā” postažu. Cietusi ir arī kultūras pakalpojumu nozare, kas strādā, apgūstot un realizējot finansējumu daudzveidīgos publiskajos projektos. Šobrīd par izdzīvošanu cīnās pēdējā desmitgadē koptā kultūras nozare, kas pastāvēja un izdzīvoja “no projekta uz projektu”.
LMS ir aicinājusi māksliniekus, neraugoties uz pandēmijas izraisīto dīkstāvi, apliecināt savas prasmes un vēlmi radīt, šoreiz eksponējot darbus virtuālajā formātā un uzturot aktuālu romiešu teicienu “Vita brevis, ars longa”. LMS aicinājumam ir atsaukušies 116 mākslinieki, to skaitā LMS biedri, profesionāli mākslinieki, mākslas augstskolu studenti un profesionālās vidējās kultūrizglītības iestāžu audzēkņi. Virtuālo ekspozīciju, kurā skatītāji var ieraudzīt gan profesionālu meistaru darbus, gan jauno mākslinieku sniegumu, veido klasiskās tehnikās izpildītu glezniecības, tēlniecības, grafikas, tekstilmākslas un keramikas darbu attēli, kā arī foto mākslas un multimediju darbi. Virtuālās izstādes “Mākslas dienas 2020. Covid-19” noslēgumā par pārliecinošu radošo sniegumu kādam no māksliniekiem tiks pasniegta LMS balva – iespēja rīkot personālizstādi LMS galerijā 2021./2022. gadā.
Virtuālās izstādes idejas autors: Igors Dobičins, kuratore: Ieva Smiļģe, dizaina autori: Elza Dobičina, Gatis Pīpkalējs. Izstādi rīko: Latvijas Mākslinieku savienība. Izstādi atbalsta dizaina uzņēmumi: “DatorsxDizains”, “DUDU.lv”, “Smede.lv”.
LMS pirmā virtuālā vizuālās mākslas izstāde “Mākslas dienas 2020. Covid-19”
Mākslas dienas, ierastie pavasara un radošuma svētki, 2020. gadā ierodas laikā, kad “Apokalipses” jātnieka izskatā darbojas Covid-19 pandēmija, izjaucot iepriekš radītos plānus un ieceres pasaules valstu un cilvēku likteņos. Mākslu jomā šis laiks raksturojas ar skatītājiem slēgtiem muzejiem, izstāžu zālēm, teātriem un atceltiem kultūras pasākumiem. Jātnieks jāj, atstājot “kultūrdārziņā” postažu. Cietusi ir arī kultūras pakalpojumu nozare, kas strādā, apgūstot un realizējot finansējumu daudzveidīgos publiskajos projektos. Ir apdraudēta to organizāciju pastāvēšana, kas specializējušās valsts, pašvaldību un privāta finansējuma apgūšanai konkrētajā kultūras jomā, un dažas jau kļuvušas maksātnespējīgas MK rīkojuma nr. 103 dēļ. Privātās kultūras organizācijas nav aprīkotas ar finanšu “drošības spilvenu”, atšķirībā no valsts un pašvaldību kultūras institūcijām. Šobrīd par izdzīvošanu cīnās pēdējā desmitgadē koptā kultūras nozare, kas pastāvēja un izdzīvoja “no projekta uz projektu”, veidojot festivālu pasākumus, kuri bija orientēti uz ātru realizāciju un veica nepieciešamo “kultūras laukuma” pārklājumu. Šādi modelētu pasākumu plānošanā un realizācijā tika iesaistīta Kultūras ministrija, valsts muzeji, ar mākslām saistītās biedrības, kā arī privātie sponsori. Šī iedibinātā, atstrādātā sistēma izrādījusies nenoturīga satricinājumam un sabrukusi kā māla koloss – tuvredzīgās kultūrpolitikas upuris. Sistēma ir vienaldzīga pret tās dalībniekiem. Latvijas vēsturē tas nav pirmais gadījums, tā pazuda “Jauno Trīs brāļu” projekts iepriekšējā krīzē u.c. Vai izdevīgāk ir būvēt sezonālās kultūras siltumnīcas un cikliski priecāties par tām, vai celt dārgas noturīgas un pārdomātas būves? Atbilde nav vajadzīga, ceļam siltumnīcas.
Mākslinieki rada darbus, atsaucoties savam radošajam aicinājumam un sekojot sirdsbalsij. Motivēt radošajam procesam, aizskart kreatīvās stīgas var notikumi, kas risinās pasaulē, mediju ziņu virpuļi, darba pienākums vai citi pastāvošās modes, cilvēka, dabas dotie impulsi. Tā ir tikai radīšanas čaula – motīvs un patvērums. Iekarsēta dvēseles kvēlsvece iedarbina to mehānismu, kas nav pasaulīgajā varā – mākslas darba tapšanu. To var kavēt, ietekmēt, arī prognozēt pēc analoģijām, tomēr rezultāts ir brīnums.
IZSTĀDES LAUREĀTE – ADRIĀNA VĪGNERE!
Adriāna Vīgnere “Laika telpa“, audekls, eļļa, 167×510 cm, 2019. gads.
LMS virtuālās vizuālās mākslas izstādes “Mākslas dienas 2020. Covid-19” izskaņā, Latvijas Mākslinieku savienība izsaka pateicību visiem māksliniekiem – izstādes dalībniekiem par radošo sniegumu, uzdrīkstēšanos un iesaisti līdz šim vēl neierastā virtuālās izstādes veidošanā.
Izvērtējot virtuālās vizuālās mākslas izstādes “Mākslas dienas 2020. Covid-19” 119 dalībnieku radošo sniegumu, izstādes rīkotāju komanda nolēmusi piešķirt LMS balvu – iespēju rīkot personālizstādi LMS galerijā 2021./2022. gadā, gleznotājai Adriānai Vīgnerei par klusināto, bet monumentālo māksliniecisko sniegumu darbā “Laika telpa“. Apsveicam mākslinieci!